STADION BAYERN MONACHIUM

chester-gh

PostWysłany: Nie 7:50, 30 Wrz 2007    Temat postu: STADION BAYERN MONACHIUM

ALLIANZ ARENA

Allianz Arena - stadion piłkarski w północnej części Monachium w Niemczech. Od sezonu 2005/2006 swoje mecze rozgrywają na nim dwie lokalne drużyny - Bayern oraz TSV 1860. Obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Nazwa stadionu pochodzi od jednego z jego sponsorów - niemieckiej firmy ubezpieczeniowej Allianz.
Całkowita pojemność stadionu wynosi 69 901 miejsc (w tym 13 769 stojących, 2 152 dla VIPów, 1 374 w loży honorowej i 165 dla niepełnosprawnych). Jest to trzeci co do wielkości obiekt piłkarski w Niemczech, po Signal Iduna Park w Dortmundzie i Stadionie Olimpijskim w Berlinie.
To co najbardziej wyróżnia tę konstrukcję w porównaniu z innymi obiektami sportowymi, to charakterystyczny dach i fasada stadionu. Są one zbudowane z 2 874 bardzo cienkich, foliowych poduszek napełnionych suchym powietrzem o łącznej powierzchni 64 000 m². Jest to największa foliowa konstrukcja świata. Powietrze jest stale pompowane przez wentylatory umieszczone pod stadionem. Każda z poduszek może zostać oddzielnie podświetlona na biało, czerwono, bądź niebiesko, w różnych odcieniach tych barw. Stadion jest podświetlany na kolory zgodne z barwami gospodarzy. Podświetlenie stadionu kosztuje około 60 € na godzinę, a ogromna moc do tego zużyta sprawia, że w przejrzystą noc Allianz Arenę można dostrzec nawet z odległych o 75 km austriackich szczytów.

Ostatnio zmieniony przez chester-gh dnia Nie 9:38, 14 Paź 2007, w całości zmieniany 2 razy
POLfan

Dołączył: 03 Sie 2007

Pomógł: 3 razy