Stadion

Skąd: Cracóv

PostWysłany: Czw 18:26, 23 Sie 2007    Temat postu: Stadion

Estadio Mestalla

20 maja 1923 roku odbył się mecz pomiędzy Valencią i miejscowym rywalem Levante. Wydarzenie to wpisało się do historii jako pierwszy mecz rozegrany na stadionie Mestalla. Jednak rzeczywiście pierwszym miejscem gdzie drużyna z Valencii zaczęła grać w piłkę była zarośnięta początkowo trawą łąka o nazwie Algiros z której w 1919 roku postanowiono stworzyć miejsce rozgrywek. Cztery lata później dokładnie 500 metrów od Algiros wzniesiono stadion o nazwie Mestalla. Od momentu wspomnianej już wcześniej inauguracji Stadio Mestalla stał się miejscem gdzie rozgrywai swe mecze valencianistas. Kibice nigdy nie zapomnieli jednak o Algiros który zapisał się w historii jako pierwszy stadion Valencii Cf. Stadion na początku istnienia mógł pomieścić 17 000 widzów, z czasem ulegał on przebudowie i modernizacji. Gdy mecze mogło oglądać 22 000 widzów stwierdzono że wreszcie wielki klub doczekał się wielkiego obiektu. W październiku 1957 roku miasto nawiedziła wielka powódź niszcząc przy okazji dużą część stadionu, który jednak już rok poźniej wrócił do dawnej świetności i dodatkowo zamontowano pierwsze sztuczne oświetlenie.

W roku 1969 nazwa stadionu została przemianowana na Luis Casanowa Stadio i ta nazwa utrzymała się długo bo aż do 1994 r. kiedy to Stadion Mestalla odzyskał swoją tradycyjną nazwę. Wraz ze swoim stadionem który mógł pomieścić 40 000 kibiców rosła w siłe także drużyna która wraz z najlepszym wówczas piłkarzem na świecie Mario Kempesem święciła wielkie triumfy . W roku 1982 stadion doczekał się wielkiej promocji jaką z pewnością były Mistrzostwa Świata Hiszpania '82, w których to stadion był jedną z aren tego turnieju. Trwała dyskusja czy obiekt nie jest za stary i czy nie powinno sie zbudowac nowej areny, mimo to stadion stawał się coraz piękniejszy i bardziej funkcjonalny by w sezonie 2001/2002 być świadkiem zdobycia mistrzostwa Hiszpanii przez swoją Valencię. Obecnie zasłużony już staruszek dalej nosi w sobie historię wieczorów pełnych chwały, a jego ściany pamiętają łzy szczęścia a także chwile smutne i te bardzo smutne.
[img]http://vcf.pl/podstrony/img/em1.jpg[/img/
INFORMACJE:
Nazwa: Mestalla, Camp de Valencia Stadio Mestalla
Inauguracja: 20 maj 1923r.
Dyrekcja: Avda de Suecia,Valencia
Pojemność: ok. 55 000 miejsc
Rozmiar płyty boiska: 105/70 metrów
Rozmiar w metrach kwadratowych: 7305

Nuevo Mestalla

Wg początkowych przewidywań, najpóźniej z początkiem 2010, choć nie wykluczone, że wraz z końcem uprzedniego roku, zespół Valencii przeprowadzi się na nowy obiekt - w tedy to właśnie do użytku oddane zostanie Nuevo Mestalla, nowoczesny, wyposażony w zasuwany dach, mający pomieścić 75.000 kibiców stadion. Nuevo Mestalla ma być 5-gwiazdkowym obiektem, wizytówką nie tylko klubu, ale i miasta, którego władze są głównym sponsorem projektu.

Nowoczesny obiekt, który stanie przy Alei Kortezów, ponadto mieścił będzie m.in. centrum handlowe, restauracje, kawiarnie, klubowe sklepy, sale kinowe, kwatery zawodników, działaczy oraz siedziby niektórych klubowych urzędów. "Nuevo Mestalla" ma być także miejscem szczególnie przyjaznym mediom, bowiem właśnie dla dziennikarzy z całego świata przygotowano audytorium do konferencji prasowych, zdolne pomieścić 200 widzów, a także 5 innych, mniejszych sal konferencyjnych. Olbrzymi, w całości zadaszony parking, to kolejne udogodnienie, o którym pomyśleli projektanci obiektu - niemiecka firma Arena, która wygrała przetarg na projekt "Nuevo Mestalla." Wyniki konkursu ogłoszono 17. czerwca ubiegłego roku, zaś przestrzenny projekt obiektu został uroczyście odsłonięty 10 listopada 2006r., punktualnie o godzinie 21.50.

Prace nad budową Nowego Mestalla zlecono firmie konstrukcyjnej Arup Sport/RFA, znanej m.in. z budowy Stadionu Olimpijskiego w Pekinie.

Wypowiedzi Juana Solera na temat zwycięskiego projektu:
"To był najlepszy projekt, zarówno pod względem samego obiektu, jak i jego relacji z pobliską zabudową miasta. To będzie pięciogwiazdkowy stadion, w którym dodatkowo znajdą się sale kinowe, centrum odnowy oraz restauracje. Chcemy być blisko z walencjańskim społeczeństwem i mamy nadzieję, że obiekt ten będzie w stanie podnieść standard życia w okolicy. To pionierskie przedsięwzięcie w Europie, centrum rozrywki, przypominające pod tym względem obiekty, na których odbywają się spotkania NBA"

Nuevo Mestalla w dzień:

i w nocy: