Stadion:)

kuba34
Selekcjoner

Skąd: Pionki

PostWysłany: Czw 16:05, 09 Sie 2007    Temat postu: Stadion:)

Stadion
Pojemnosć: 61 524
Miejsca siedzace: 42 990
Miejsca stojace: 16 214
Miejsca Vip: 2 320
Kluby: FC Schalke 04
Inauguracja: 13.08.2001 (Schalke - Borussia Dortmund 0-0)
Pojemnosć na mecze międzynarodowe: 53 993
Poprzednia nazwa: Arena auf Schalke
Adres: Ernst-Kuzorra-Weg 1, 45891 Gelsenkirchen
Inne: rozsuwany dach, podgrzewana murawa

Przez wiele lat Schalke gralo na Parkstadion. Obiekt ten mógl pomiescić zaledwie ok. 25 000 osób i sam w sobie nie byl najwyższej klasy. Kiedy Niemcy starali się o prawa organizacji Ms 2006 nadarzyla się okazja by stworzyć nowy stadion. Kibice byli jak najbardziej za. Wiadomo bylo, że Parkstadion nie mógl pomiescić wielu fanów Niebiesko-Bialych. Zapadla decyzja - Budujemy stadion !
Z zalożenia obiekt mial być "niezwykly". Jak już budować cos, to nowoczesnie. Dzialacze Schalke postanowili wzorować się trochę na stadionie Ajaxu Amsterdam. Przechwycono międzu innymi pomysl rozsuwanego dachu oraz wyeliminowano blad Holendrów polegajacy na zlym ustawieniu stadionu do Slońca (przez to trawa na Amsterdam ArenA nie jest najlepszej jakosci). Budowa obiektu pochlanęla 192 miliony Euro. 60% tej kwoty stanowi pożyczka z banku. Na budowę zlożyli się również fani Schalke, którzy zebrali ponad 5 milionów Euro !
Obiekt jest niezwykly nie tylko ze względów estetycznych. Zsuwany dach, podgrzewana murawa, bardzo duże wiszace telebimy, ruchome trybuny to tylko niektóre rzeczy, które nie sa spotykane na zwyklym stadionie. Ale to nie wszystko. Na Veltins Arena nie tylko odbywaja się mecze Schalke, ale także koncerty, czy też nawet biathlon ! To wszystko (pojemnosć, nowoczesnosć i spelnienie wszystkich najwyższych wymogów UEFA) sprawilo, że stadion otrzymal najwyższa notę - 5 gwiazdek. To wyróżnienie sprawia iż na nim moga odbywać się największe wydarzenia pilkarskie - m.in final LM.
Veltins Arena może dzis pomiescić 61 524 widzów (42990 miejsc siedzacych 16 214 stojacych oraz 2 320 miejsc dla Vipów). Na meczach międzynarodowych może być prawie 54 000 widzów - wedlug norm FIFA i UEFA nie można stać podczas takich meczów (stadion jest na tyle nowoczesny, że na takie mecze tam, gdzie sa zwykle miejsca stojace montowane się siedzenia stad więcej widzów może ogladać mecze LM, Pucharu UEFA, czy też mecze reprezentacji). Na stadion przychodzi prawie zawsze komplet widzów, czasem zostaje ok. 200 - 300 miejsc wolnych. W przeciagu sezonu stadion odwiedziaja miliony ludzi. Na mecze Schalke sprzedaje się prawie 2 miliony biletów rocznie. Do tego dochodza inne imprezy (Ms, koncerty, biathlon, inne gry zespolowe) oraz zwykli turysci, którzy zwiedzaja stadion co daje tak imponujacy wynik. To wszystko sprawia, że to byla udana i oplacalna inwestycja.